rodzaje-hostingow

Jakie są rodzaje hostingu?

Istnieje kilka rodzajów hostingu; najlepszy zależy od rodzaju biznesu, który prowadzisz lub strony internetowej, którą chcesz zbudować. Główne kategorie to: hosting współdzielony, VPS, cloud hosting i serwery dedykowane.

Hosting współdzielony
Hosting współdzielony jest najpopularniejszą formą hostingu i metodą, z której korzysta większość ludzi przy uruchamianiu podstawowej strony internetowej. Jak sama nazwa wskazuje, metoda ta polega na dzieleniu zasobów takich jak RAM i CPU pomiędzy wiele stron na tym samym serwerze. Istnieją również różne rodzaje usług w ramach wspólnego hostingu, w zależności od konfiguracji.

Nie wszystkie usługi hostingowe są równe, niektóre są bardziej niezawodne niż inne.

VPS
VPS to skrót od „wirtualny serwer prywatny”. Podobnie jak w przypadku hostingu współdzielonego, osoby korzystające z VPS dzielą serwer, jednak nie dzielą zasobów. Zamiast tego, fizyczny serwer jest podzielony na przedziały za pomocą wirtualizacji, z których każdy zawiera własne, wyznaczone zasoby.

RAM, CPU, przestrzeń i zużycie transferu są gwarantowane w VPS.

Hosting w chmurze
Hosting w chmurze to nowsza forma hostingu internetowego złożona z kilku serwerów, które pracują w tandemie, a nie z jednego serwera. Ta sieć zapewnia, że jeśli jeden serwer przestanie działać, inny będzie utrzymywał Twoją stronę w ruchu. Im więcej serwerów, które są połączone, tym więcej zasobów w chmurze.

Serwer dedykowany
Serwer dedykowany to rodzaj hostingu, w którym cały serwer i jego zasoby są przeznaczone dla jednego klienta. Ponieważ serwer nie jest współdzielony z żadnym innym użytkownikiem, wszystkie zasoby są gwarantowane.


Który typ hostingu jest najlepszy?

Cóż, jak każdy SEO’er powiedziałby…. to zależy! Najbardziej odpowiedni hosting zależy od rodzaju strony internetowej, którą masz lub chcesz zbudować. Zastanów się, ile ruchu obecnie dostać lub oszacować coraz, ponieważ hosting będzie miał wpływ na wydajność i skalowalność swojej stronie internetowej.

Hosting współdzielony
Najlepszy dla: Małe strony internetowe.

Plusy: Najtańsza opcja i nie wymaga dużej wiedzy technicznej do skonfigurowania.

Cons: Dzielisz zasoby z innymi stronami internetowymi, co oznacza, że możesz mieć problemy z wydajnością i wolniejsze czasy ładowania. Dodatkowo, jeśli strona na Twoim serwerze zostanie oznaczona jako spam, adres IP Twojego serwera może trafić na czarną listę. Ten typ hostingu nie jest skalowalny.

Hosting VPS
Najlepszy dla: Małe lub średnie firmy, które nie mogą sobie pozwolić na przestoje lub przerosły zasoby planu hostingu współdzielonego.

Plusy: Jeśli masz wiedzę techniczną, hosting VPS pozwala na pewną niestandardową konfigurację. Zapewnia również szybsze ładowanie i większy uptime (procent czasu, w którym witryna jest online). To kosztuje mniej niż serwer dedykowany, co czyni go bardziej przystępne dla małych, rozwijających się firm i jest tak łatwe do skonfigurowania, jak hosting współdzielony.

Cons: Nadal dzielić główny serwer z innymi stronami internetowymi. Istnieją rzeczy, których nie można kontrolować w ramach konfiguracji serwera.

Hosting w chmurze
Najlepszy dla: Rosnące firmy, ze względu na skalowalność i elastyczność.

Plusy: Cloud storage oferuje więcej przestrzeni dyskowej niż hosting współdzielony. Można ją łatwo skalować w górę lub w dół w zależności od potrzeb biznesowych. Szybsze czasy ładowania oferowane przez hosting w chmurze pomagają również poprawić widoczność w wyszukiwarkach.

Minusy: Cloud hosting jest zazwyczaj droższy niż hosting współdzielony. Istnieje również zwiększone ryzyko naruszenia danych, więc trzeba upewnić się, że dostawca jest godny zaufania.

Hosting dedykowany
Najlepszy dla: Duże organizacje i przedsiębiorstwa z tysiącami miesięcznych odwiedzin strony internetowej.

Plusy: Zachowaj pełną kontrolę nad konfiguracją serwera i korzystaj ze zwiększonego bezpieczeństwa. Hosting dedykowany jest dostarczany z dedykowanymi zasobami, więc nie musisz dzielić się z innymi stronami – zapewniając wysoką wydajność i wysokie czasy sprawności.

Minusy: Jest drogi i wymaga umiejętności technicznych do skonfigurowania i utrzymania.